Lehet, hogy te is sötét ősz vagy? Avagy a félreértett színtípus.

2025.01.27
A sötét ősz a megfelelő színekben visszanyeri a karakterét, kivirágzik.
A sötét ősz a megfelelő színekben visszanyeri a karakterét, kivirágzik.

A hétvégi páros színtanácsadásom ihletett ennek a cikknek a megírására. A sokadik sötét ősz érkezett hozzám egy korábbi – téves "diagnózissal", azaz téves színtípusbesorolással. Ezek az emberek kivétel nélkül arról számolnak be, hogy nem érzik igazán magukénak a színeiket, "valami nem stimmel" érzésük van magukkal kapcsolatban.

És leszögezem: véletlenül sem a többi kollégám bántása vagy lejáratása a célom, hiszen pontosan tudom, hogy emberek vagyunk, hibázhatunk. Ráadásul a színtanácsadás eredményét számos dolog befolyásolhatja, ami független a színtanácsadó szakértelmétől (pl. gyógyszerek, betegség, szolárium, kozmetikai tetoválások stb.). 

Az azonban, hogy a legtöbb félrediagnosztizálás a sötét ősz típussal fordul elő, elgondolkoztatott: mi lehet az oka, hogy pont ők kerülnek gyakran félreértelmezésre? Ráadásul, mivel jómagam is ebbe a típusba tartozom, személyes érintettségem miatt is érzékenyebben érint ez a kérdéskör.

Immáron elégedetten a színeimben
Immáron elégedetten a színeimben

Noha a Nagy könyv szerint a leginkább rejtőzködő színtípus, vagy nem túl szépen úgy is fogalmazhatnék, hogy a leginkább "semmilyen" vagy szakmailag megfogalmazva – a legkevésbé kontrasztos színtípus a lágy nyár volna. Ez így is van, és mivel az ő karakterisztikus jegyeik közé sorolható az alacsony kontrasztérték és a "semmilyenség", talán pont ezért is sorolják őket be a színtanácsadók nagyobb bizonyossággal a színtípusukba. Ha látunk egy ilyen embert, akkor az első, ami feltűnik – a világos értékek mellett – az alacsony kontrasztértékek. És ezen a ponton már el is kezd gyanakodni az ember bizonyos irányba. Világos + alacsony kontrasztosság = valamilyen nyár típus(?).

Na de mi a helyzet a sötét ősszel? A sötét ősz a lehető legközelebb áll a télhez, ezért is szoktuk "őszből a télbe" vagy "késő ősz, kora tél" megnevezésekkel is illetni. Sötétségben és kontrasztosságban is közel áll hozzá (bár kontrasztértékei nem érik el egy tél típusét), amiben azonban leginkább különböznek, az a bőrtónusuk színezete. Egy sötét ősz bőrtónusa – bár a hideg-meleg skálán korántsem a legbemelegebb, de – bizony melegnek mondható, ellentétben a tél típusok hideg bőrtónusával. Így fordulhat elő, hogy ő az egyetlen olyan színtípus a tél típusokon kívül, aki elviseli magán (némi sminkkel) a feketét. 

Mi futhat át egy sötét őszre pillantva (aki nem az előnyös színeiben van) egy színtanácsadó fején? Sötét + kontrasztos = talán egy nem annyira prototipikus tél? Ezt követően a kendőzés sem feltétlenül mindig egyszerű, hiszen bőrük meleg-semleges volta miatt sokszor nem könnyű a hideg-meleg besorolás sem, különösen kellő tapasztalat nélkül. Ennek ellenére, volt már olyan sőtét ősz típusom, akit valamilyen nyárnak soroltak előzőleg be, talán kissé világosabb barna haja okán.

Natalie Portman is sötét ősz
Natalie Portman is sötét ősz

Mivel én magam is sötét ősz vagyok, és életem nagy részében tökéletesen semmilyennek éreztem magam a legtöbb színben (természetesen alig voltak földszíneim), pontosan tudom, hogy hogyan hat rám egy fekete (szódával elmegy) vagy egy világos rózsaszín vagy bármelyik szín és árnyalat. Közel 39 éve nézem a tükörbe pillantva ezeket az "effekteket" és a színeim minden árnyalatát és változását jól ismerem. Így aztán nem csoda, ha nagy hatékonysággal ismerem fel a hozzám hasonló karakterű embereket, legyenek akár színhelyesen öltözve, akár nem. Megszoktam és ismerem ezt a színvilágot, de még velem is előfordult, hogy bizony megdolgoztatott egy sötét ősz, mert akaratlanul is nagyon jól el tudnak "rejtőzni" a sötét karakterük mögé. Különösen, ha valaki fiatal (a bőre tiszta és ránctalan), még nehezebb észrevenni a bőre negatív változását a téli színek hatására.

Világosabb barna hajjal is lehetsz sötét ősz.
Világosabb barna hajjal is lehetsz sötét ősz.

Mindezek tükrében úgy gondolom, hogy nem is annyira a lágy nyarak eshetnek áldozatul a karakterjegyeiknek, hanem sokkal inkább a sötét őszt nevezném meg a színtípusok között a leginkább mostohasorsúnak. Olyan nyár típussal már találkoztam, aki viselte a színeinek legalább 50%-át, mert ösztönösen felismerte, hogy alacsonyabb kontrasztértékei miatt, a hasonlóan világos és kevésbé kontrasztos színekért érdemes inkább nyúlnia. DE olyan sötét ősszel én még nem találkoztam, aki legalább a saját színei 30%-át viselte volna (többnyire a meleg zöldet megfelelőnek találják magukon).

Ők azok, akik annak elére, hogy karakteresek, mégsem találják meg magukat a színek rendszerében. Ezért aztán úgy érzik magukat "semmilyennek" (a nem megfelelő színekben), hogy valójában nagyon is "valamilyenek" (sötétek, kontrasztosak).

Ha magadra ismertél a leírásokban, gondold át annak a lehetőségét, hogy te is sötét ősz lehetsz. Ha segítségre van szükséged, várlak szeretettel színtínácsadáson!