Hogyan határozd meg az évszaktípusodat 5 lépésben?

2024.02.20
Hogyan határozd meg az évszaktípusodat?
Hogyan határozd meg az évszaktípusodat?

Szögezzük le, már az elején: évszaktípust magadnak meghatározni olyan, mint magadnak diagnosztizálni egy betegséget orvoslátogatás nélkül. Bizonyos esetekben ezt nagyon könnyen megtesszük, pl. egy nátha esetében, de lássuk be, legtöbbször ez nem ilyen egyszerű. Sok a tünet, a megélésük pedig erősen szubjektív. Így van ez a színtípusmeghatározással is. Legtöbbünk nem prototipikus megjelenésű, hanem egy széles skála valamely pontján helyezkedik el. Ahogyan tehát egy orvosnak is kellenek az eszközei a diagnózis felállításához, úgy a színtanácsadónak is feltétlen szüksége van a maga eszközeire (színkendők, keretek, stb.).

A legbiztosabb tehát az, ha rászánod az időt és ellátogatsz egy színtanácsadóhóz. Hiszen nála nemcsak az évszaktípusodat, de a színtípusodat is garantáltam meg fogod ismerni. Ha viszont most nem áll módodban szakemberhez fordulni, akkor is megpróbálhatod, legalább az évszaktípusodat beazonosítani! (A színtípus annyira összetett, hogy színkendők nélkül szinte lehetetlen belőni, úgyhogy jobb, ha ezzel nem is próbálkozol.) Ezt akkor tudod megtenni, ha tisztában vagy a természetes hajszíneddel és nem élsz sem sminktetoválással, sem pedig műszempillával. A hajfestés és minden más, ami módosítja a természetes színeidet, teljesen félrevezethet ebben a jatékos meghatározásban.

A közhiedelemmel ellentétben, nem elég, ha megfigyeled a hajad és a szemed színét. A legtöbb színtípus annyira sokféle, hogy szinte mindenféle szemszínt és hajszínt felölel. Régebben egyre-másra jelentek meg olyan újságcikkek női magazinokban, amelyekben rendkívül leegyszerűsítve jelenítették meg az egyes típusokat. Meggyőződésem, hogy ezért hiszi magát minden barna hajú és barna szemű nő ősz típusnak. 

A legfontosabb, hogy minden lépésnél az összképet figyeld és a harmóniát keresd! Ne vessz el a részletekben! Azt pedig ugye nem kell mondanom, hogy a lenti lépéseket, smink nélkül végezd!

1. Ékszerezz!

Fogj egy arany és egy ezüst ékszert (minél nagyobb, annál jobb és természetesen a bizsu is megfelel). Ülj a tükör elé természetes, nappali fényben. Tedd az egyiket az arcod mellé, majd a szemed alá, a homlokodra. Figyeld az összképet! Mennyire harmonizál az adott ékszer a bőröddel, hajaddal, szemeddel? Lesápaszt? Esetleg bezöldít az ékszerről arcodra vetülő fény? A bőrhibák melyiknél látszódnak jobban?

A színtanácsadás során is használunk ékszereket.
A színtanácsadás során is használunk ékszereket.

Általánosságban elmondható, hogy ha meleg színtípus vagy, akkor az ezüst fényében sápadt, erőtlen, szürke benyomást fogsz kelteni. Ha pedig hideg tónusú a bőröd, ennek megfelelően hideg színtípus vagy, akkor az arany fogja bellobbantani a pattanásokat és sárgás-zöldes, beteges bőrszínt tapasztalsz magadon.

2. Figyeld meg az alkarod!

Most pedig vess egy pillantást az alkarod belső felére! Milyennek látod? Rózsaszínesnek, kékes erekkel a csuklódon vagy inkább sárgásnak zöldes erekkel? Ezt önmagában nagyon nehéz lehet megítélni, ezért ha van valaki a közeledben, hasonlítsd össze az övével is! Ha inkább rózsaszínes, porcelánbőrt látsz az alkarodon, valószínűleg a hideg színtípusok egyikébe tartozol. Ellenkező esetben pedig gyanakodhatsz a meleg színtípusok táborára.

Szerencsés esetben nagyjából sikerült belőnöd a bőrtónusodat. Minél biztosabb vagy benne, annál könnyebb dolgod lesz, ugyanis leszűkítetted a lehetséges évszaktípusokat. A hideg tónusú bőr a telekre és a nyarakra jellemző, míg a meleg tónus az ősz típusok és a tavasz típusok sajátja. 

3. Értékeld a haj- és a szemszínedet színtanácsadói szemmel!

Ennél a lépésnél nagyon fontos lesz, hogy a részletek helyett, inkább az egészre fókuszálj! Ha tehát egyetlen pillantás alatt kéne egy jelzővel illetni magadat, akkor melyik lenne az inkább: a sötét vagy a világos? Ehhez figyeld meg a szem- és a hajszínedet, de a bőröd világossági értéke is mérvadó! 

A hajad és a szemed színe is fontos, de nem az egyetlen szempont a színtípus-meghatározás során.
A hajad és a szemed színe is fontos, de nem az egyetlen szempont a színtípus-meghatározás során.

Akkor vagy könnyű helyzetben, ha a haj-, szem- és bőszíned mindegyike egységesen egy irányba mutat. Tehát pl. ha kék a szemed, középszőke a hajad és világos a bőröd, akkor szinte biztos lehetsz benne, hogy világos típus vagy. Így nem lehetsz más, mint nyár vagy tavasz, attól függően, hogy hideg vagy meleg tónusú-e a bőröd? Ellenkező esetben a tél- ill. az ősz típus jöhet számításba akkor is, ha hófehér bőröd van.

Ha viszont nem vagy ilyen egyértelmű eset, akkor indulj ki a hajad természetes színéből és az legyen a mérvadó a világos-sötét megítélésében!

4. Vissza a gyermekkorba!

Ha minden igaz, már valamilyen irányba - legalább gyanakodsz az évszaktípusodat illetően. De ha mégsem, akkor gondolj vissza kicsit a gyermekkori külsődre! (Természetesen egyik lenti állítás sem törvényszerű).

Milyen volt a hajad? Ha sokáig szőke kisgyerek voltál, akkor jó eséllyel nem sötétedett be oly mértékben a hajad, hogy sötét típus legyél felnőtt korodra. Ha volt bármiféle vörösesség a hajadban gyerekként, akkor nagy valószínűséggel a meleg évszaktípusok egyikébe tartozol most is. 

A vöröses haj egyértelmű jelzése a meleg színtípusoknak.
A vöröses haj egyértelmű jelzése a meleg színtípusoknak.
Szőke és szőke között is van különbség. A nyár évszaktípus haja, mindig hamvas.
Szőke és szőke között is van különbség. A nyár évszaktípus haja, mindig hamvas.

Ha a szempillád, szemöldököd szinte láthatatlan volt (vagy még ma is az), akkor könnyen lehet, hogy tavasz típus vagy.

5. Hogyan barnulsz?

Érdemes egy picit elgondolkodnod a bőröd lebarnult állapotán. Az indiánosan aranylóan lebarnult bőr, leginkább az őszökre jellemző, míg a tavaszok általában nehezen barnulnak, könnyen leégnek. A telek és a nyarak barnasága mindig kissé szürkésbarna lesz.

Hogyan segít a napbarnított bőr meghatározni az évszaktípusodat?
Hogyan segít a napbarnított bőr meghatározni az évszaktípusodat?

Láthatod, hogy nem kevés tényezőt kell számbavenni akkor sem, ha egy játékos évszaktípus meghatározásról van szó, amit magadnak csinálsz. Egy színtanácsadáson ennél sokkal több kérdést beszélünk át, és az még mindig csak a kezdet! Hiszen ezután jön a munka nagyobbik része - a színkendőzés, ami viszont már egyértelműen felfedi, hogy melyik évszak- és azon belül, melyik színtípusba is tartozol.

Ha szeretnéd tudni, hogy pontosan hogyan is zajlik a színtanácsadás nálam, ajánlom figyelmedbe a következő cikkemet!

Szeretném megtudni, hogy melyik színtípusba tartozom!